Základní informace k LED páskům

 

Práce s LED páskem

Instalace LED pásků je velice snadná a zvládne ji téměř každý. V následujících odstavcích naleznete stručný návod jak postupovat při instalaci a zapojení LED pásků.

Schéma zapojení jednobarevného LED pásku

Upevnění LED pásku

LED pásky jsou na zadní straně opatřeny samolepkou. Jedná se o značkovou samolepku 3M. Tato samolepka drží na jakémkoli hladkém a odmaštěném povrchu. Před nalepením je tedy nutné povrch důkladně odmastit.

Při instalacích, u kterých nelze zaručit dostatečně hladký odmaštěný povrch, je výhodnější LED pásek umístit do montážního profilu. Profil je z hliníku, který pásek hlavně chladí a tím výrazně zvyšuje jeho životnost. Profil dále opatříme krytem (difuzorem), který mimo jiné chrání LED pásek např. od prachu apod. Kryty jsou buď mléčné (opálové) nebo čiré (transparentní). Výhoda mléčného krytu spočívá v částečném rozptýlení světla z jednotlivých LED diod na pásku.

LED pásek v profilu s difuzorem

Zapojení LED pásku

K LED páskům s napájecím napětím 12V se mohou použít pouze 12V napájecí zdroje (př.:  do osobních automobilů můžeme instalovat pouze LED pásek 12V). K LED páskům s napájecím napětím 24V se mohou použít pouze 24V napájecí zdroje.

Zásuvkový napájecí zdroj je opatřen konektorem (samec), k LED pásku připojíme konektor (samici), konektory se do sebe jednoduše zasunou a pásek je připraven k použití.

Konektory (samice a samec)

Při zapojování RGB LED pásku se musí mezi napájecí zdroj a LED pásek umístit řídící modul - přijímač, aby se pak ovladačem mohly na RGB pásku volit barvy dle potřeby.

 Schéma zapojení RGB pásku      RGB pásek, přijímač s ovladačem, napájecí zdroj

Propojování LED pásků

LED pásek lze na vyznačených místech stříhat a jednotlivé díly navzájem propojit. Díky tomu je možno z jednoho napájecího zdroje napájet více částí LED pásku. Propojení jednotlivých dílů se provádí pomocí vodičů - kabelů. Z hlediska spolehlivosti je ideální vodiče na LED pásek přiletovat. Pokud techniku letování neovládáte, lze použít zacvakávací konektory. Při použití zacvakávacích konektorů je nutné z vrchní strany LED pásku odstranit silikonovou vrstvu, ze spodní strany samolepku. Takto očištěný LED pásek se snadno zasune do konektoru propojovacího kablíku. Při propojování jednotlivých dílů LED pásků je potřeba dbát na dodržení polarity a propojovat + pól s + pólem a – pól s – pólem.

  Místo ke stříhání LED pásku 

  Dodržování polarity     Propojovací kablík

RGB LED pásek lze také propojovat, odbočovat a větvit.

 Propojování, odbočování, větvení RGB pásku

Upozornění:

Při instalaci více než pěti metrů LED pásku je potřeba vést samostatné napájecí vodiče. U RGB pásku je třeba zesilovač RGB signálu.

 Zesilovač RGB signálu