Základní informace k LED páskům

Základní informace k LED páskům
 

 

Práce se LED páskem

Instalace LED pásků je velice snadná a zvládne ji téměř každý laik.V následujících odstavcích naleznete stručný návod jak postupovat při instalaci a zapojení LED pásků.

 

Upevnění LED pásku

LED pásky jsou na zadní straně opatřeny samolepkou. Jedná se o značkovou samolepku 3M. Tato samolepka drží na jakémkoli hladkém a odmaštěném povrchu. Z tohoto důvodu je nutné povrch před nalepením LED pásku důkladně odmastit.

Detail LED PáskuDetail LED Pásku

Při instalacích u kterých nelze zaručit dostatečně hladký odmaštěný povrch, je výhodnější LED Pásek umístit do montážního profilu. Profil je z hliníku a je opatřen krycím plexisklem. Krycí plexisklo je mléčné barvy. Výhoda mléčného plexiskla spočívá v částečném rozptýlení světla z jednotlivých LED diod na pásku.

LED Pásek v montážním profilu

 

Zapojení LED pásku

LED pásek je napájen 12V. Používá se tedy 12V zdroje. Výhodou tohoto napájení je možnost pásek instalovat do osobních automobilů. Napájecí zdroj i LED pásek jsou opatřeny konektory. Tyto konektory se do sebe jednoduše zasunou a pásek je připraven k použití.

Při použití RGB LED pásku se musí mezi napájecí zdroj a LED pásek umístit řídící modul, kterým se bude RGB pásek ovládat. Opět se vše snadno zapojí pomocí konektorů.

Zapojení RGB LED Pásku

 

Propojování LED pásků

LED pásek lze na vyznačených místech stříhat a jednotlivé díly navzájem propojit. Díky tomu je možno z jednoho napájecího zdroje napájet více částí LED pásku. Propojení jednotlivých dílů se provádí vodiči. Z hlediska spolehlivosti je ideální vodiče na LED pásek přiletovat. Pokud techniku letování neovládáte, lze použít zacvakávacích konektorů. Při použití zacvakávacích konektorů je nutné z vrchní strany LED pásku odstranit silikonovou vrstvu, ze spodní strany samolepku. Takto očištěný LED pásek se snadno zasune do konektoru propojovacího kablíku. Při propojování jednotlivých dílů LED pásků je potřeba dbát na dodržení polarity a propojovat + pól s + pólem a – pól s – pólem.

 

Propojka LED Pásků

RGB LED pásek lze také propojovat pomocí kablíků. RGB pásek lze taký odbočovat a větvit

Propojovací kablík RGB LED Pásku

 

 

Upozornění:

Při instalaci více než pěti metrů LED pásku je potřeba vést samostatné napájecí vodiče. U RGB pásku bude třeba zesilovač RGB signálu.

Diody LED pásku

Z vrchu teplá bílá, denní bílá a studená bílá