TIP: V případě osobního odběru zboží na prodejně doporučujeme vytvořit objednávku online. Osobní odběr je zdarma a výrazně tím zkrátíte pobyt na prodejně a zrychlíte výdej vašeho zboží.

CRI - index podání barev

Co je to CRI?

 

Co je to CRI? Index podání barev.

CRI je věrnost barevného vjemu, který vznikne osvětlením z nějakého zdroje, v porovnání s tím, jaký barevný vjem by vznikl ve světle slunce. Hodnota CRI se udává v čísle 0-100. Jednoduše Ra=0 znamená, že při tomto osvětlení není možné rozeznat barvy, naproti tomu Ra=100 znamená, že je to světelný zdroj, který umožňuje přirozené podání barev.

Věrnost barevného vjemu světelného zdroje

Nízká hodnota CRI má často za následek při práci nebo pobytu tyto problémy:

-zkreslené vnímání vzdálenosti předmětů

-větší únava, bolest hlavy, bolest a únava očí

-menší koncentrace při práci

-větší riziko zdravotních problémů u nemocných osob

-horší prostorová orientace při rychlejším pohybu

-zkreslené vnímání kontrastů barev

Volba produktu s hodnotou vyšší než 80 je zárukou kvalitního osvětlení. Své uplatnění nacházejí například v laboratořích, pracovnách, montážních halách atd...

Barevné spektrum světla CRI

Oproti jiným zdrojům světla má slunce obrovský výkon a proto vykreslí nejen studené, ale i teplé barvy. Nejblíže slunečnímu světlu a podání barev je proto LED žárovka - studená bílá, která vykreslí všechny barvy nejvíce reálně. Většina studených bílých žárovek v ČR je za horní hranicí 6000K, kde světlo má namodralý nádech, někdy se dokonce setkáváme s žárovkami či pásky s teplotou chromatičnosti (světla) vyšší než 6200K.

Žárovka s barvou světla studená bílá